Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/uprawa-kawy/index.php:1) in /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/uprawa-kawy/index.php on line 1

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/uprawa-kawy/index.php:1) in /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/uprawa-kawy/index.php on line 1
Hodowla kawowca | Czarna kawa

postheadericon Uprawa kawy

Kawa jest niezwykle popularnym napojem, który uwielbiają ludzie na całym świecie. Jednak, by była ona naprawdę smaczna i aromatyczne, jej uprawa musi przebiegać w określonych warunkach.

Na jakość ziaren kawy wpływają przede wszystkim położenie terenu, na którym jest uprawiana, dobra temperatura i cień. Śledząc historię kawy możemy zauważyć, że jej ojczyzną jest teren Wyżyny Abisyńskiej. Obecnie, kawę uprawia się na blisko 10 milionach hektarów rozciągniętych w postaci tzw. Pasa Kawowego, znajdującego się między 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej. Pas ten obejmuje plantacje położone w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce środkowej i środkowo zachodniej, Indiach, Indonezji i Nowej Gwinei. Wszystkie te tereny mają podobny, subtropikalny klimat.

Dzieje się tak dlatego, że kawowce jako rośliny, rosną tylko tam, gdzie nie ma wyraźnego podziału na pory roku i gdzie panuj e wieczne lato. Dzięki temu rośliny są wiecznie zielone i mogą wydawać owoce nawet kilka razy w roku.

Jak każda uprawa, także uprawa kawy rozpoczyna się od hodowli sadzonek. Trzyma się je w miejscu zacienionym i wilgotnym, by po okresie 10 miesięcy nie osiągnęły wysokości większej niż pół metra. Następnie sadzonki te sadzi się na wcześniej przygotowanych plantacjach. Po kilku miesiącach każdą roślinkę przycina się tak, by uformować niewysokie, dwumetrowe krzewy. Taki zabieg sprawia, że kawowce, które w naturalnych warunkach osiągają wysokość nawet 15 metrów, zachowują regularny kształt, są bardziej wydajne, a taka wysokość ułatwia zbiory. Po 3-4 latach kawowce puszczają swoje pierwsze kwiaty i pojawiają się na nich pierwsze jagody.

Wyróżnić możemy blisko 10 gatunków kawy, jednak nie wszystkie sadzonki odmian kawowca można uprawiać w sposób opłacalny. Najczęściej zakłada się plantacje Arabiki, Robusty i Liberiki, choć każdy z tych gatunków zmaga się z własnymi zagrożeniami i problemami.

By kawowce odpowiednio się rozwijały i wydawały owoce, musi sprzyjać im położenie, wysokość n.p.m. na jakiej znajduje się plantacja, a także temperatura. Odpowiednio uprawiane rośliny kawowca pozwalają nam na cieszenie się bogatym smakiem i aromatem kawy w każdym miejscu.