postheadericon Dodatki do kawy

Kawa jest chyba jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek kawy, a także sposób jej parzenia. Jedni lubią czarną mocną kawę. Jednak wiele z nas ma swoje ulubione dodatki do kawy.

Jednym z najbardziej popularnych dodatków do kawy jest cukier. Najlepszym rodzajem cukru jest ten w kryształkach, który łatwo się rozpuszcza i nie niszczy tak cremy. Niektórzy znawcy kawy uważają, że doskonałym dodatkiem do kawy jest cukier trzcinowy, który wydobywa głębię smaku kawy, a inni, że wywiera za duży wpływ na jej smak.

Innym dodatkiem do kawy jest mleko lub śmietanka. To, czy wybierzemy mleko czy śmietankę zależy od gustu pijącego. W przypadku capuccino, mleczną piankę uzyskamy przez spienienie mleka specjalną przystawką do ekspresu.

Dla specjalnych łasuchów, doskonałym dodatkiem jest bita śmietana. Zwykle dodaje się do napojów kawowych, choć często dodaje się ją także do klasycznego espresso.

Doskonałym dodatkiem do kawy, zwykle używanym w celach dekoracyjnych, jest kakao. Jego smak może ciekawie dopełniać smak kawy. Kakao możemy także z powodzeniem zastąpić świeżo startą czekoladą lub ziarenka kawy.

Doskonałym dodatkiem do kawy są także alkohole. Tradycyjnymi alkoholami dodawanymi do kawy są: grappa, brandy, amaretto, koniak, rum i różnego rodzaju likiery.

Smak kawy możemy wzbogacić także dodając różnego rodzaju syropy smakowe, a także sosy do kawy. Sosy zmieniają nie tylko smak kawy, ale także jej konsystencje. Staje się bardziej kremowy. Zwykle sosy te występują z aromatem czekoladowym lub karmelowym.

Bardzo często do kawy dodaje się różnego rodzaju aromatyczne przyprawy. Najczęściej są to: kardamon, wanilia, cynamon i imbir. Kardamon jest przyprawą aromatyczną o dość ostrym, który nadaje kawie niepowtarzalnego smaku i aromatu. Słodyczy kawie dodaje wanilia. Można stosować zarówno cukier waniliowy jak i miąższ z laski wanilii. Doskonałym dodatkiem do kawy jest także cynamon. Świetnie nadaje się zwłaszcza do kawy rozpuszczalnej. Równie aromatycznym dodatkiem do kawy jest imbir, który doskonale współgra smakowo z cynamonem.

Rodzaj wybieranego przez nas dodatku do kawy zależy wyłącznie od naszego gustu, a także od nastroju.