Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/ciekawostki/index.php:1) in /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/ciekawostki/index.php on line 1

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/ciekawostki/index.php:1) in /home/zabawki2/domains/granitowakostka.com.pl/public_html/ciekawostki/index.php on line 1
Ciekawistki o kawie | Czarna kawa

postheadericon Ciekawostki

Kawa jest bardzo popularnym i cenionym na całym świecie napojem. Jej ojczyzną jest Etiopia. O jej niezwykłej popularności wiadczy fakt, iż nazywana jest czarnym złotem. Dzieje się tak dlatego, iż jest ona drugim co do ważności po ropie naftowej surowcem, którym handluje się na światowych giełdach.

Kilogram najdroższej kawy na świecie kosztuje około tysiąc euro. Wszystkie plantacje kawy na świecie zajmują powierzchnię blisko dziesięć milionów hektarów, na których rośnie prawie piętnaście miliardów drzew kawowych. Z owoców jednego takiego drzewa można uzyskać rocznie funt palonej kawy, czyli około 0,45 kg. Surowe owoce kawy zbiera się do sześćdziesięciokilogramowych worków. W takim worku znajduje się około sześćset tysięcy ziaren kawy.

Na smak kawowego naparu wpływa nie tylko gatunek kawy, ale także warunki, w jakich dojrzewają kawowce: wysokość upraw, temperatura, gleba, ilość deszczu i słońca. Kawa pochodząca z roślin, które uprawiane są na terenach wyżej położonych, a tym samym, wolniej dojrzewających, charakteryzuje się silniejszym aromatem.

Średnia życia kawowców wynosi około pięćdziesiąt lat, a owoce wydaje przez około trzydzieści. Pierwsze owoce pojawiają się po około trzech – czterech latach. Kawowce należą do tego nielicznego gatunku roślin, które jednocześnie może kwitnąć i owocować. W zależności od rodzaju kawy, ziarna osiągają dojrzałość, od sześciu do jedenastu miesięcy od zawiązania kwiatu. Kawowce, w naturalnych warunkach, gdzie nie kontroluje się ich wzrostu, osiągają wysokość od pięciu do dziesięciu metrów.

Każdy z nas bez problemu rozpoznaje zapach kawy. Należy on do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie. O jej typowym aromacie i smaku decyduje ponad osiemset składników, dlatego też zapachu kawy nie udało się odtworzyć w laboratorium.

Kawowce uprawia się w siedemdziesięciu krajach na świecie, z czego pięćdziesiąt ją eksportuje. Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Dostarcza niemal jedną trzecią tego surowca. Ponad pięć milionów mieszkańców tego kraju żyje właśnie z uprawy kawy. Brazylia, a także Wietnam i Kolumbia, wspólnie zapewniają 50-60 % światowej produkcji kawy rocznie.

Roczne spożycie kawy w Europie wynosi 160 litrów na osobę.